OTOMAGAZİN
J Segmenti Otomobiller Oto Magazini Segmentler

Dodge Durango SRT Hellcat SUV

2021-Dodge-Durango-SRT-Hellcat-20

Durango SRT Hellcat, bu sefer çok ciddi !

Dodge Durango SRT Hellcat
Dodge Durango SRT Hellcat

Dodge Durango, geniş aileler için güzel bir SUV tercihi. Fakat Durango SRT Hellcat yalnızca bir SUV değil. Biraz sert ve hırçın bir SUV.

Fiat Chrysler Automobiles bünyesinde maalesef hacmi giitikçe küçülen Dodge zamanının en bilinen ve tercih edilen markalarından aslında. Hatta bir spor otomobili vardır ki efsanevi Dodge Viper , yakında “Efsane Otomobiller” kategorimizde görebilir ve okuyabilirsiniz.

Her ne kadar FCA bünyesinde alanı gittikçe daralsa da, Dodge bu işin peşini bırakmış değil. Bunu da Durango SRT Hellcat ile ifade etmiş sanırım.

2021’de Amerika’da tanıtılacak olan Durango SRT Hellcat bizim görüşümüze göre ülkemizde de oldukça satacak bir model. Gerek teknik donanım gerekse tasarım olarak müşteri bulmakta zorlanmayacağını düşünüyoruz.

İsterseniz teknik verilerine şöyle bir gözatalım;

Motor Özellikleri

6.2 litrelik V8 motora sahip Durango SRT Hellcat bu motorla 710 beygir güç elde edebiliyor. 645 lb-ft tork üreten motor 290km/h son sürata sahip.

Dodge Durango SRT Hellcat  Motor Fotoğrafı
Dodge Durango SRT Hellcat

Dış Tasarım

Dodge Durango Srt Hellcat‘in dış tasarımına bakacak olursak; ön tarafta agresif bir ifadeye sahip farlar ve ızgara karşılıyor bizi. Led farların yer aldığı ön kısımda sis farlarının olmayışı dikkat çekiyor. Ekstra soğutmaya ihtiyaç duyacak olan performanslı motor bunun başlıca nedeni olsa gerek.

Motor kaputuna baktığımızda ise yine hava girişlerini görüyoruz. Bu hava girişleri hem güzel ve sportif bir görünüm sağlamış hem de motorun soğutmasına destek oluyor.

Arka bölümde gördüğümüz spoiler 290 km/h’de 140 kilo basınç uygulayarak Hellcat’in yola daha iyi tutunmasını sağlıyor. Yol tutuş ve konfor için otomatik süspansiyon kullanan Durango SRT Hellcat parkur modunda daha performanslı bir yol tutuş için tasarlandı.

100 km/h hızlanması 3,5 sn olan Dodge Durango SRT Hellcat‘in güvenli bir şekilde durmasını sağlayan Brembo marka frenler ise ;

Önde altı pistonlu ve iki parçalı, arkada dört pistonlu , önde 15.8 inç, arkada 13.8 inç olarak yer alıyor.

Hellcat Durango da 20 inç Pirelli Scorpion Zero dört mevsim lastik standart olarak sunuluyor.

İç Mekan Tasarımı

Hellcat Durango‘ nun iç mekan tasarımına baktığımızda ilk göze çarpan deri döşeme ve 10.1 inç büyüklüğünde ki geniş bilgi ekranı dikkatimizi çekiyor. Sürücü odaklı dokunmatik bilgi ekranı oldukça verimli ve yeterli görünürken genel olarak tasarımda ki kırmızı ve sportif detaylar dikkat çeken başka bir nokta. Aslında genel olarak bir spor otomobilin iç mekanı ile bir SUV iç mekanının harmanlanmış hali de diyebiliriz.

Genel olarak beğendiğimiz Dodge Durango SRT Hellcat‘in ülkemizde de satışa sunulmasını, tabi makul rakamlarla satışa sunulmasını dört gözle bekliyoruz 🙂

Dodge Durango SRT Hellcat

Kaynakça: https://www.motortrend.com/news/2021-dodge-durango-srt-hellcat-first-look-details-photos-video/

Similar Posts