OTOMAGAZİN
Oto Magazini Süper Spor Otomobiller

Dünyanın En Hızlı 5 Otomobili

Her ne kadar başlıkta “Dünyanın En Hızlı 5 Otomobili” demiş olsak da liste daha uzun aslında. Malum, hız bir tutku ve her zaman için zirveye oynayan birileri olacak.

Konu otomobil ve hız olunca bir çoğumuzun en çok bilinen spor otomobil markaları geliyor ilk başta. Ama işin aslı öyle değil.

Bu liste de çoğumuzun bildiği markalar da var elbette. Ama ilk sıraları kapanlar genelde özel veya butik üretim diye tabir edilen isimler oluyor.

5.Saleen S7 Twin Turbo

Saleen S7, Saleen tarafından 2000-2004 yılları arasında üretilen el yapımı süperspor otomobil modelidir. Araç ilk kez 19 Ağustos 2000 tarihinde Monterey Tarihi Yarışları etkinliğinde tanıtılmıştır. Saleen S7‘nin ilk konsept ve projenin yönetimi Steve Saleen, kaynaklar ve ilk finansmanı Hidden Creek Industries ve gövde ile iç CAD tasarımı ve geliştirilmesi Phil Frank tarafından gerçekleştirilmiştir. Saleen S7, tamamen alümninyumdan üretilmiş 7.0 L atmosferik Ford 427 V8 motoru ile güçlendirilmiş olup 6400 d/dk. da 550 bg güç üretmektedir

Wikipedia https://tr.wikipedia.org/wiki/Saleen_S7

4.SSC Ultimate Aero

SSC Ultimate Aero, SSC North America tarafından 2006-2013 yılları arasında üretilen bir süperspor otomobildir. SSC Ultimate Aero, 2007 yılında 412.22 km/h (256.14 mph) hız ile 2010 yılında Bugatti Veyron Super Sport‘un satışa sunulmasına kadar Guinness Dünya Rekorları‘na göre dünyanın en hızlı üretim otomobili ünvanını aldı.

Wikipedia https://tr.wikipedia.org/wiki/SSC_Ultimate_Aero

3.Bugatti Veyron Super Sport

Bugatti Veyron‘da sürüş hakimiyeti üç farklı aşama ile sağlanmaktadır: Standart, Hakimiyet ve Maksimum Hız.375 km/s’in üzerinde, son hıza erişmek için maksimum hız modu devreye girer. Otomobilin ön sürüş yüksekliği 65 mm, arka sürüş yüksekliği 70 mm’dir. Difüzörler ve alt arka kanat kapanır. Üst arka kanat ise, yalnızca 3°’lik açıyla açık kalır. Bu modun aktif edilmesi için, aracın “Maksimum Hız Anahtarı” ile çalıştırılması gerekir.

Wikipedia https://tr.wikipedia.org/wiki/Bugatti_Veyron#%C3%96zellikler

2.Bugatti Chiron

Chiron tasarlanırken Bugatti Type 57SC Atlantic modelinden esinlenilmiştir.Yeni modelin konsepti; ilk olarak Italdesign‘da Fabrizio Giugiaro tarafından geliştirilmiştir ve bu konsept, 1999 yılında düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı’ndaBugatti 18/3 Chiron” adıyla gün yüzüne çıkmıştır. 2015 yılında ise, konseptin son hali Bugatti Vision Gran Turismo adıyla Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda tanıtılmıştır. Chiron‘da; Bugatti Veyron‘da kullanılan W16 motorun tüm parçaları yeniden geliştirilmiş, parçaların üzerinde güçlendirmeler yapılmıştır. Bugatti Chiron‘un son hızı 490 KM/S(304MP/H) dir. Chiron, en hızlı araba rekorunu kırmıştır. Chiron‘da, selefi Bugatti Veyron‘dan %25 daha yüksek performans elde edilmiştir. Bugatti Chiron‘un motorundaki dörtlü-turbo (quad-turbocharger), çifte güçlendirmeye sahiptir.

Wikipedia https://tr.wikipedia.org/wiki/Bugatti_Chiron

1.Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT 2011 yılında 431 km/s ile dünyanın en hızlı aracı olan Bugatti Veyron‘un rekorunu, 435 km/s hız yaparak geçti. Ancak bu Guinness tarafından kabul görmedi çünkü bir aracın hızı resmi olarak kabul edilmesi için aynı hızı aynı yol üzerinde gidiş-dönüş seklinde yapması gerekir. Hennessey Venom GT ise bu hızı havalimanında denemiştir, aracın dönüş için tekrar hız denemesi yapmasına ise havalimanı müsaade etmemiştir.

Wikipedia https://tr.wikipedia.org/wiki/Hennessey_Venom_GT

En hızlı ilk beş süper spor otomobil listemizde sıralandığı gibi. Ama listenin devamını merak edersiniz aşağıda ki linkten görebilirsiniz. >> https://www.iha.com.tr/haber-dunyanin-en-hizli-arabalari-dunyanin-en-hizli-arabasi-hangisi-715536/

Similar Posts