OTOMAGAZİN
C Segmenti Otomobiller Oto Magazini Segmentler

Hyundai Venue SUV – Debriyaj yok ama düz vites !

2020-yeni-hyundai-venue

Hyundai Venue SUV-Debriyajsız düz vitesli SUV

Hyundai Venue SUV, debriyajsız ve düz vitesli. Tanıtımı Hindistan‘da yapılan ve alışık olmadığımız bir şanzıman tipine sahip olan Hyundai‘nin yeni SUV modeli bu yazıda konuğumuz oluyor.

Hyundai Venue
Hyundai Venue

Görünüşte normal bir düz vitese sahip olan otomobilin , debriyaj gerektirmeyen (IMT) adında bir şanzıman sistemi bulunuyor.

Hindistan‘da tanıtılan ve bu ülkede pazara sunulacak modelin Hindistan‘ın yoğun trafiğiyle başedebilmek adına böyle bir teknolojiye ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz.

Intelligent Manuel Transmission Sistemi :

IMT sistemi, dahili olarak içerdiği Transmission Control Unit (TCU) isminde bir merkez işlemci sayesinde sizin kullanım tepkilerinizi ölçerek vites değiştirme kararı veriyor ve hidrolik aktüatöre sinyal gönderip debriyajı devreye sokuyor. Yani mantık olarak sezgisel çalışıyor.

Hyundai ile ortaklığı bilinen Kore’li otomobil üreticisi Kia’nın bu şanzıman tipini Sonet SUV modelinde kullanıcılara sunması bekleniyor.

Hindistan pazarında satışa sunulacak otomobil 1 litrelik T-GDI motora sahip.

Bir SUV’dan beklendiği üzere yüksek bir profile sahip 2020 Hyundai Venue modelinin temel versiyonunda 15 inçlik standart jantlar bulunuyor. Üst versiyonda ise 17 inçlik jantlar mevcut. Henüz tam olarak netleşmemiş donanım özelliklerini paylaşan Güney Koreli üretici Hyundai, Venue’nün donanımları arasında 8 inçlik dokunmatik multimedya ekranı, navigasyon sistemi, Apple CarPlay ve Android Auto desteği, 3.5 inçlik TFT renkli gösterge ekranı, ileri çarpışma önleme sistemi, aktif şerit yardımcısı, kör nokta çarpışma uyarısı, sürücü dikkat uyarı asistanı, arka çapraz trafik uyarı asistanı gibi detayları açıklamasına ekliyor. Çift renk seçeneği, deri kaplı koltuklar, çift iç renk kullanımı, anahtarsız çalıştırma,ön koltuk ısıtma, çift usb girişi gibi özelliklerde yeni SUV’ da bulunan diğer özellikler.

Similar Posts