OTOMAGAZİN
Elekrtrikli Otomobiller J Segmenti Otomobiller Oto Magazini Segmentler

Nissan’ın elektrikli otomobili Ariya sahnede…

Nissan-Ariya

Elekrtrikli Nissan Ariya

Geçen yıl Tokyo Motor Show’da tanıtılan Nissan’ın elektrikli otomobili Ariya sahnede.

2021 sonlarına doğru Kanada ve ABD pazarında satışa sunulması planlanan bu elektrikli SUV karakteristik “Japon Futurizmi” ile kendine has bir yer ve kendine has bir kitle edinecek gibi.

Tesla’nın öncülük ettiği elektrikli otomobil pazarında hemen hemen her gün yeni bir tasarım ve modelle karşılaşıyoruz. Nissan Ariya ise geleneksel Japon çizgileri ile günümüz tasarım anlayışını birleştirerek genel anlamda kabul görebilecek gelecek vaadeden bir tasarım ortaya koymuş.

Teknik Özellikler

Temel versiyonunda 218 beygir güç üreten tek bir elektrikli motor bulunuyor ve bu versiyon önden çekişli.

Bir de çift motorlu versiyonu bulunan AWD seçeneği bulunuyor ki, üretilen güç 394 beygir ve 600Nm tork üretiyor.

Önden çekişli versiyonun 0-100 km/h hızlanması 7.5 sn iken, AWD seçeneği olan çift motorlu versiyonun hızlanması 5.1 saniye olarak açılanıyor.

Yine baz versiyonun son hızı 159 km/h olarak açıklanırken, çift motorlu AWD versiyonu 200 km/h maksimum hıza sahip. 90 ve 65 kWh’lık batarya seçenekleri ile ilk olarak Japonya’da satışa sunulacak Nissan Ariya batarya tipine göre 360 ve 485 km menzile sahip olacak.

İç Mekan

Ön ve arkada düz ve minimalist bir tasarım sunan Nissan Ariya, gösterge tablosunda ki güçlü ve yatay çizgilerle ferah bir ön panel ortaya çıkarmış. Tasarımda sadeliğin ön plana çıktığı iç mekan, geleceğe dair ipuçları veriyor bize.

Ariya’da sunulan ve ProPILOT Assist v2.0 olarak adlandırılan, Tesla’da ki Autopilot’a karşılık gelen bir aktif güvenlik sistemi mevcut. Bu sistem, otomatik pilot, sürücünün tepkilerini izleme gibi özelliklere sahip. Yani sürücü belirli alanlarda direksiyonu bırakıp sürüşü Ariya’ya devredebiliyor. Ayrıca sürücünün kullanımı sırasında Ariya sürücünün yola dikkat edip etmediğini izleyerek olası bir kazanın önüne geçeceğini vaad ediyor.

Nissan Ariya, Amazon Alexa, Apple CarPlay ve Android Auto gibi günümüz sesli komut ve eğlence teknolojilerini destekliyor. Araçta ki bir çok fonksiyon sesli yanıt sistemiyle devreye girebiliyor. Ayrıca otomobilin bilgi – eğlence sistemi, aktarma organları, şasi ve klima kontrol sistemleri için kablosuz yazılım güncellemeleri de yapılabilmektedir.

İlk önce Japonya ve sonrasında ABD ve Kanada’da satışa çıkması planlanan Nissan Ariya’nın satış fiyatının 40 bin dolar civarında olması planlanıyor.

Similar Posts