OTOMAGAZİN
Efsane Otomobiller Oto Magazini

Otomobil de “Shooting Brake” akımı…

Geçmişten günümüze “Shooting Brake” otomobiller.

“Shooting Brake”, ilk olarak 1890’larda atıcılık partilerine ekipman ve oyuncuları taşımak için kullanılan at arabası tasarımına verilen addır.

Bu tarzın (shooting brake) at arabasından günümüz otomobillerine uyarlanması ise 1900’lü yılların başına denk geliyor ve ilk modeller İngiltere’de üretiliyor. Daha sonra bu stil 1920’lerde ve 1930’larda İngiltere’de popüler hale geliyor ve araç üreticileri tarafından veya otobüs üreticileri tarafından modifikasyon olarak üretiliyor.

1960’lı yıllardan bu yana terim gelişti, hem station wagon hem de coupe gövde stillerinin unsurlarını birleştiren arabaları, atıcılık partilerinin tarihsel kullanımını safdışı bırakarak yeniden tanımladı. 1960’larda ve 1970’lerin başında, birçok üst düzey Avrupalı ​​üretici spor arabalarının iki kapılı “shooting brake” versiyonlarını üretti. 1970’lerin ortasından 2010’ların başına kadar bir aradan sonra, “shooting brake” gövde stili yeniden canlandı.

Günümüzde ünlü markalarla tekrar üretilmeye başlanan “shooting brake” karosere sahip araçlar her ne kadar binek otomobil sınıfı gibi görünse de belli bir kesimin üzerine hitap ettiği kesin.

Kısmen olsa da SUV araçlara rakip olabileceğini düşündüğümüz “shooting brake” karoser sınıfı araçların müşterilerini günlük iş hayatını aktif bir şekilde yaşayan ama şehir yaşamı dışında ailesiyle gezintilere çıkmayı seven ve bunun yanı sıra performanslı otomobilleri seven bir kitlenin olduşturduğu muhakkak.

Zaten bu sınıfta üretilen motor özelliklerine baktığımızda da bunu az çok tahmin edebiliyoruz.

Aşağı da ki galeride “shooting brake” akımının ilk örneklerini görebilirsiniz.

Aşağıda ki galeride “shooting brake” akımının yeni nesil temsilcilerini görebilirsiniz…

Aşağıda ki linkler de “Shooting brake” karosere sahip araçlara ait daha geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://www.classicdriver.com/en/article/cars/why-did-they-never-build-these-shooting-brakes

https://en.wikipedia.org/wiki/Shooting-brake

Similar Posts

One thought on “Otomobil de “Shooting Brake” akımı…

Comments are closed.