OTOMAGAZİN
C Segmenti Otomobiller Oto Magazini Segmentler

TOYOTA COROLLA CROSS Tayland da tanıtıldı…

Toyota Corolla Cross

Corolla Crossover mı, SUV mu ?

Toyota Corolla Cross. Japon otomobil üreticisi Toyota geçtiğimiz günlerde efsane model Corolla‘nın bir SUV (Crossover da olabilir) versiyonunu tanıttı. Corolla modelini bilmeyenimiz yoktur. Özellikle ülkemizde “efsane kasa” olarak bilinen 96 model Corolla hepimizin malumu.

1996 Toyota Corolla Sedan
1996 Toyota Corolla Sedan

Toyota böylelikle SUV segmentinde araç sayısını artırmış oldu. Buradan da anlaşılacağı üzere bu segment, otomobil dünyasında ciddi anlamda yer edinmiş vaziyette.

Daha önce Yaris modelinin SUV versiyonunu da tanıtan Toyota, Corolla SUV‘u C-HR modelinin biraz üstünde konumladırıyor.

Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross
Aslında Toyota C-HR modeli ile aynı platform üzerine inşa edilen Corolla SUV’un değişkenlik gösteren teknik özellikleri şöyle;

Uzunluk 4460 mm , genişlik 1825 mm, yükseklik 1620 mm şeklinde. Aks mesafesi 2.640 mm. (C-HR ile aynı olarak)

2 adet motor seçeneği ile tanıtılan Corolla Cross’un motor özellikleri ise şu şekilde ;

İlk seçenek 2ZR-FBE koduna sahip 1.8 litrelik bir benzinli motor. 141 beygir güç ve 175 Nm tork üreten bu motor CVT şanzıman kullanıyor.

Toyota Corolla Cross Motor
Toyota Corolla Cross Motor

İkinci motor seçeneği ise hibrit bir motor. 600 Volt‘luk bir elektrik motoru ve 1.8 litrelik benzinli motor içeren bu seçenekte araç 100 beygir güç ve 142 Nm tork üretiyor. Hibrit versiyonda şanzıman e-CVT oluyor.

Tasarım diline bakacak olursak RAV 4 ve Yaris SUV‘dan esintiler gördüğümüz modelin iç mekan tasarımı sedan modeline aşırı benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Tanıtımı Tayland‘ da yapılan modelin kısa süre içerisinde yine Tayland’ da satışa çıkması ardında dünya genelinde kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Toyota Corolla Cross
Toyota Corolla Cross
Toyota Corolla Cross Global Overview

Similar Posts